Księga Chwały Płocka zapełniła się nowymi nazwiskami.
Zredagował(a) Michał Sporczyk on 24 czerwca 2026
Zgodnie z piękną, wieloletnią płocką tradycją, najlepsi absolwenci szkół średnich z naszego miasta oficjalnie wpisali się do prestiżowej Księgi Chwały. To wyjątkowe wyróżnienie, którego korzenie sięgają aż XIX wieku, trafiło w tym roku do rąk 195 młodych, wybitnie zdolnych ludzi.
Uroczysta gala odbyła się w murach Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. W wydarzeniu, obok dumnych absolwentów, ich rodzin oraz pedagogów, wziął udział wiceprezydent Płocka Łukasz Jankowski, który osobiście gratulował młodzieży spektakularnych wyników.
Wpisywanie wybitnych uczniów do Księgi Chwały to rytuał, który wyróżnia Płock na mapie edukacyjnej Polski. Tradycję tę zapoczątkował w XIX wieku Kajetan Morykoni – wybitny pedagog, działacz oświeceniowy oraz założyciel Towarzystwa Naukowego Płockiego. Przetrwała ona próbę czasu i do dziś stanowi najwyższy wyraz uznania dla młodych Płocczan.
Aby znaleźć się w tym elitarnym gronie, tegoroczni maturzyści musieli spełnić niezwykle rygorystyczne kryteria. Warunkiem koniecznym do uzyskania wpisu było uzyskanie wzorowej oceny z zachowania oraz osiągnięcie średniej ocen na świadectwie maturalnym wynoszącej co najmniej 5,0.
W tym roku tak wysoką poprzeczkę przeskoczyło aż 195 osób. To dowód na to, że płockie szkoły średnie stale utrzymują bardzo wysoki poziom nauczania, a młodzież potrafi doskonale łączyć naukę z rozwijaniem własnych pasji i nienaganną postawą obywatelską.
Wszystkim wyróżnionym życzymy połamania piór na dalszej ścieżce edukacyjnej oraz odwagi w realizowaniu kolejnych życiowych i zawodowych planów. Płock jest z Was dumny!