e-Doręczenia – nowy sposób korespondencji z urzędami
Zredagował(a) Małgorzata Wojciechowska on 12 stycznia 2026
Od 1 stycznia 2026 roku urzędy i inne podmioty publiczne oraz mieszkańcy mają obowiązek korzystania z e-Doręczeń. Posiadanie skrzynki e-Doręczeń oznacza: rezygnację z przesyłania papierowych dokumentów, brak konieczności odbierania awiza, oszczędność czasu, elastyczność w dostępie do własnych spraw urzędowych. Każda wiadomość przesyłana przez e-Doręczenia jest równa listowi poleconemu za potwierdzeniem nadania i odbioru. Przesyłki są szyfrowane, a nadawca i adresat zawsze zweryfikowani. Obywatele posiadający skrzynkę do e-Doręczeń nie muszą ponosić kosztów wysyłki papierowych listów poleconych. Skrzynkę e-doręczeniową można założyć samodzielnie w łatwy sposób poprzez portal www.gov.pl. Wystarczy wypełnić prosty formularz. Zajmuje to kilka minut. Po otrzymaniu potwierdzenia aktywacja skrzynki odbywa się przez serwis mObywatel.gov.pl. Aktywacja skrzynki do e-doręczeń jest bardzo bezpieczna, bo wymaga logowania przy pomocy (do wyboru): potwierdzonego profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej, e-Dowodu lub eID. Interfejs platformy e-Doręczeń jest intuicyjny i zaprojektowany z myślą o użytkownikach o różnym stopniu zaawansowania, co pozwala na łatwe zarządzanie korespondencją elektroniczną.
fot. UM Ciechanów