Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła udział w ćwiczeniu „Ognista Burza-26”
Zredagował(a) Małgorzata Wojciechowska on 22 czerwca 2026
Blisko tysiąc żołnierzy 5 Mazowieckiej BOT zakończyło udział w ćwiczeniu pk. „Ognista Burza-26”, realizowanym w ramach federacji ćwiczeń „Bursztynowy Obrońca-26”. W ciągu kilku ostatnich dni terytorialsi prowadzili działania w Stałych Rejonach Odpowiedzialności 5 MBOT, szkoląc się w zróżnicowanym terenie – od kompleksów leśnych, po obszary zurbanizowane. Zadania realizowano również na strzelnicach, pasach ćwiczeń taktycznych oraz poligonach, gdzie doskonalono umiejętności indywidualne i zgrywano pododdziały do działania w różnych warunkach operacyjnych. Jednym z głównych obszarów szkolenia było wzmacnianie ochrony i obrony infrastruktury ważnej dla bezpieczeństwa państwa. Żołnierze zabezpieczali funkcjonowanie elektrowni wodnej, węzłów kolejowych, transportowych i komunikacyjnych oraz mostów. Ćwiczono również procedury ochrony głównego ujęcia wody oraz Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Istotnym elementem przedsięwzięcia było także doskonalenie współpracy z służbami mundurowymi oraz administracją publiczną. „Ognista Burza-26” była kompleksowym sprawdzianem gotowości żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do realizacji zadań zarówno w ramach militarnego systemu obrony państwa, jak i wsparcia administracji publicznej podczas sytuacji kryzysowych.
fot. 5 MBOT