W Gąsocinie przekazany został plac budowy, w związku z rozpoczęciem modernizacji Dworca kolejowego. Polskie Koleje Państwowe S.A uwzględnią zabytkowy charakter budynku, nowoczesne standardy obsługi pasażerów oraz potrzeby lokalnych społeczności.
Wydarzenie odbyło się w piątek, 21 listopada br. na dworcu kolejowym w Gąsocinie.
Czym jest modernizacja zabytkowego obiektu? O tym powiedział nam Dariusz Grajda – wiceprezes zarządu PKP S.A.
Prace rozpoczną się lada chwila – zapowiada prezes.
Niestety, podobnego dworca w Ciechanowie nie udało się uratować, ale inne budynki Kolei Nadwiślańskiej odzyskują swoją świetność.
Jarosław Muchowski – wójt gminy Sońsk nie krył zadowolenia z rozpoczęcia prac modernizacji dworca.
Wójt ma nadzieję, że prace rozpoczną się szybko.
Z remontu najbardziej cieszą się mieszkańcy –powiedział nam Antoni Zwoliński sołtys wsi Gąsocin.
Szczególnie cieszą się mieszkańcy Gąsocina, ale i okolicznych miejscowości – zapewnia sołtys.
Pan Antoni ubolewa, że stare dworce były rozbierane, jako pracownik kolei z sentymentem wspomina dawne połączenia kolejowe.
Dzięki inwestycji realizowanej przez spółkę PKP dworzec pochodzący z ok. 1877-80 roku, odzyska swoje historyczne piękno, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań związanych z obsługą osób o ograniczonej możliwości poruszania się, z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju i o możliwie zminimalizowanych kosztach eksploatacji. W przeszłości przez stację Gąsocin przebiegała trasa Kolei Nadwiślańskiej. Dzisiaj znajduje się ona przy linii kolejowej nr 9 Warszawa – Gdańsk, która jest częścią linii E65 należącej do VI paneuropejskiego korytarza transportowego, łączącego regiony nadbałtyckie z obszarami położonymi nad morzem Adriatyckim i na Bałkanach. Stacja obsługuje wiele pociągów regionalnych Kolei Mazowieckich, w tym m.in. do Warszawy, Mławy, Działdowa czy Ciechanowa.
Przebudowa obiektu będzie polegała na przywróceniu mu pierwotnej funkcji dworcowej oraz stworzeniu nowoczesnej, dostępnej i komfortowej przestrzeni publicznej. Prace będą toczyły się z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru – budynek dworca został pod koniec 1995 roku wpisany do rejestru zabytków. W ramach modernizacji zrekonstruowany i wyeksponowany zostanie charakter drewnianego dworca, reprezentującego unikatowe wartości architektury kolejowej końca XIX wieku. Dworzec zyska konstrukcję opartą na trwałych materiałach: murowanych ścianach nośnych z trzpieniami żelbetowymi, nowych fundamentach i stropach oraz nowej więźbie dachowej. Warstwa zewnętrzna elewacji będzie wykonana jako okładzina z drewna, z wykorzystaniem zachowanych elementów, które poddane zostaną specjalistycznym pracom konserwatorskim. Odtworzeniu podlegać będzie również historyczny układ pomieszczeń.
Na parterze budynku znajdą się m.in. hol z ławkami, pomieszczenia kas biletowych z zapleczem, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz punkty ładowania dla urządzeń mobilnych. Z kolei całe piętro zabytkowego dworca zostanie przeznaczone na cele społeczno-kulturalne Gminy Sońsk, która będzie głównym najemcą obiektu. W części pomieszczeń przewidziano m.in. bibliotekę, sale konferencyjne i spotkań, które będą wykorzystywane przez lokalne organizacje, takie jak koło gospodyń wiejskich, grupy społeczne, koła zainteresowań i inne jednostki działające na terenie gminy. Rozwiązanie to wpisuje się w trend tworzenia dworców jako lokalnych centrów życia społecznego, łączących funkcję komunikacyjną z przestrzenią kultury i integracji mieszkańców.
Kompleksowa modernizacja dworca obejmie również jego otoczenie. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny – dworzec zostanie zintegrowany z transportem indywidualnym, dzięki wyznaczeniu 26 miejsc parkingowych dla samochodów, w tym 3 miejsc typu Kiss & Ride oraz 2 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, na zewnątrz budynku znajdzie się również wiata rowerowa oraz docelowo stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych. Teren zostanie zintegrowany z istniejącą infrastrukturą wybudowaną wcześniej przez PKP PLK S.A., zapewniając pełną spójność układu dojść, dojazdów i parkingów. Całość uzupełni zieleń oraz elementy małej architektury.
Zbliżająca się modernizacja obiektu stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.
Poza tym dworzec w Gąsocinie, zgodnie ze standardami PKP S.A., stanie się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszanie się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców.
Przebudowa dworca kolejowego w Gąsocinie jest finansowana ze środków własnych, a całkowity koszt inwestycji to ok. 11,3 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Inwestycja została podzielona na dwa etapy – za opracowanie dokumentacji projektowej odpowiedzialna jest firma MAPLE Sp. z o.o. z Katowic, natomiast wykonawcą robót budowlanych – firma KONS Sp. z o.o. Inwestycja powinna zostać ukończona w II kwartale 2027 r.
Foto: KRDP

