Termomodernizacja Oficyny Muzealnej, to największa inwestycja 2026 roku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – powiedziała KRDP Monika Salamon-Miłoboszewska dyrektor placówki.
Muzeum planuje też remont wnętrz Zameczku.
Oficynę budowano w tym samym czasie co Zameczek, tj. w I poł. XIX wieku. Być może powstawała ona w oparciu o projekt tego samego architekta. Wskazują na to podobne motywy dekoracyjne obu budowli.
W końcu XIX stulecia oficynę zmodernizowano, a na początku XX wieku rozbudowano. Budynek został poważnie uszkodzony w czasie obu wojen. Potem oficynę przebudowano i pozbawiono cech stylowych. W roku 1990 zrekonstruowana budowla została włączona do kompleksu muzealnego. Na piętrze budynku znajduje się biblioteka muzealna, natomiast parter zajmuje podzielona na dwie części powierzchnia ekspozycyjna.
Likwidowane są także bariery architektoniczne w obiektach muzelanych – zapowiada dyrektor Monika Salamon-Miłoboszewska.
A w maju 2026 roku odbędą sie obchody jubileuszu Muzeum.
Modernizacji poddany zostanie również Park muzealny w Opinogórze.
Foto: Muzeum Romantyzmu

