Łącznie przed świętami do blisko 2,4 mln osób trafi ponad 4,7 mld zł brutto.Za kład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę trzynastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafia do osób uprawnionych automatycznie – razem z kwietniową emeryturą lub rentą.
Dotyczy to osób, których termin wypłaty przypada na 1 i 6 dzień miesiąca. W związku z tym, że 6 kwietnia przypada w Poniedziałek Wielkanocny, ZUS zdecydował o przyspieszeniu wypłat. Środki zostaną przekazane wcześniej – na pocztę już 31 marca, a do banków 2 kwietnia. W przypadku tego terminu wypłaty zostaną zrealizowane najpóźniej do 3 kwietnia.
Jak podaje Wojciech Ściwiarski, Rzecznik prasowy ZUS w województwie Mazowieckim: ” Przyspieszenie terminu dotyczy łącznie ponad 1,5
mln osób i kwoty przekraczającej 3 mld zł. Łącznie przed świętami prawie 2,4 mln osób otrzyma ponad 4,7 mld zł brutto. ZUS szacuje, że trzynasta emerytura trafi w tym roku do ponad 10 mln osób”
W 2026 roku wysokość świadczenia odpowiada najniższej emeryturze po waloryzacji i wynosi 1978,49 zł brutto. Z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane żadne potrącenia. ZUS wypłaca ją automatycznie bez konieczności składania wniosku.

