Podczas XXV Sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni województwa udzielili zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Największa część środków została przeznaczona na rozwój infrastruktury transportowej i łączności – ponad 2,6 mld zł, 758 050 168 zł na ochronę zdrowia ,721 391 211 zł kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego oraz 475 374 332 zł edukację i wychowanie. Zarząd konsekwentnie realizował przyjęte strategie i programy rozwojowe, skutecznie pozyskiwał i wykorzystywał środki europejskie, prowadził inwestycje o znaczeniu regionalnym oraz utrzymywał stabilną sytuację finansową województwa. Sejmik Województwa Mazowieckiego przekazał także 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport. Radni podjęli także decyzje o udzieleniu wsparcia gminom w ramach programu „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026”. Lista beneficjentów obejmuje 51 projektów wyłonione spośród 83 zgłoszonych. Łączna kwota wsparcia wynosi 6,4 mln zł. W ramach programu “Mazowsze dla GOZ 2026” sejmik zatwierdził listę beneficjentów obejmującą 18 projektów spośród 136 zgłoszonych wniosków. Na ich realizację do gmin trafi 2,6 mln zł z budżetu województwa. Sejmik Województwa Mazowieckiego zaakceptował listę beneficjentów programu „Mazowsze dla sportu 2026”. Wsparcie obejmie 167 projektów wybranych spośród 288 zgłoszonych. Dzięki programowi powstaną nowe obiekty sportowe, a istniejące zostaną przebudowane, wyremontowane lub wyposażone w dodatkowy sprzęt lub elementy. To ponad 38 mln zł na nowe inwestycje sportowe.
fot. mazovia.pl

